Value: Cost per Day for Top Rated Kibble

Dog Food Advisor Forums Feedback and Suggestions Value: Cost per Day for Top Rated Kibble

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
    Posts
  • #130174 Report Abuse

    Marco L
    Member

    It would be valuable info to post a cost per day for your top rated kibble. Eg. $0.45 per day for [25 pound] adult dog per makers feeding recommendation for Brand X. How do the top rated kibble [etc.] compare in price per day? How about including a “Value” rating?

    #130182 Report Abuse

    InkedMarie
    Member

    Marco,
    There is no reliable way to do cost per day. Every dog is different, they require different calories per day depending on various things including their weight & activity level. Not to mention dog foods cost different prices all over the US.

    If you’re looking for a budget friendly food and are an Editors Choice member, there is a list of those foods.

    #130432 Report Abuse

    Janet M
    Member

    I figure cost by per pound in bag, and try to keep my cost below $1 per pound. I feed 8 dogs, all with different appetites, but you can use a coffee can to measure and weigh and then calculate by price per pound, maybe get an average.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.