Dog Food Advisor Forums James H

James H

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Comparing prices between brands #77357 Report Abuse
    James H
    Member

    Thanks for the reply, but it doesn’t entirely address my issue. I want to establish a cost-per-serving to allow a cost comparison between foods. If I start with the package recommendations for serving size, it would allow that. My dog may eat more or less than the recommendation, but the comparison will still be valid.

    Here’s an example:
    Dog Food “A” costs $28 for 14 lbs and recommends a median serving of 4 cups.
    Dog Food “B” costs $25 for 14 lbs and recommends a median serving of 5 cups.

    Which costs more? I don’t know, since I don’t know how many cups are in a pound. I actually did weigh two different foods and found a weight of 4 oz/cup for one and about 5 oz/cup for another.

    If I apply these to the hypothetical foods above, I get:
    Food “A” has 14 servings/package or $2/serving
    Food “B” has about 9 servings/pkg or about $2.77/serving.
    Of course, if I switched my dog from A to B and continued to feed the same amount, my cost would still be higher than “A” ($2.32/serving), and the dog would probably lose weight.

Viewing 1 post (of 1 total)