Sign in or Register
Search Forums
Recent Topics
-
A Living Collection: The Thrill of Discovery with the PokeRogue Dex
by
Monica Niennow
17 hours, 1 minute ago -
EscapeRoad
by
Escape Road
1 day, 8 hours ago -
PoE 3.27 BLEED SLAM SLAYER
by
OmarI tani
1 day, 13 hours ago -
Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
by
Nicole E
3 weeks, 1 day ago -
dog vitamins
by
zoee lee
3 weeks, 6 days ago
Recent Replies
-
angela pick on Lipoma and odd Vet Exam
-
William Beck on Football match with dog
-
alice belle on Football match with dog
-
alvin marrero on Has your dog stopped eating their kibble?
-
fnf gopro on What health issues are you trying to address with this supplement?
-
Kills F on My Dog wants to chase cars.
-
Nicole E on Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
-
Dogfoodguides on Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
-
malomurd on Poop pills for dogs with IBD??
-
malomurd on Recommendations for shelf-stable, high-quality wet or dry food
-
everinder G on Poop pills for dogs with IBD??
-
Walker Ingram on Dog food Recommendation?
-
Christopher Wagner on Natural Flavors. Why is is in High End foods now?
-
Lisa Smith on Is it good to feed dog with supplement?
-
Lisa Smith on dog vitamins
Reply To: Comparing prices between brands
Thanks for the reply, but it doesn’t entirely address my issue. I want to establish a cost-per-serving to allow a cost comparison between foods. If I start with the package recommendations for serving size, it would allow that. My dog may eat more or less than the recommendation, but the comparison will still be valid.
Here’s an example:
Dog Food “A” costs $28 for 14 lbs and recommends a median serving of 4 cups.
Dog Food “B” costs $25 for 14 lbs and recommends a median serving of 5 cups.
Which costs more? I don’t know, since I don’t know how many cups are in a pound. I actually did weigh two different foods and found a weight of 4 oz/cup for one and about 5 oz/cup for another.
If I apply these to the hypothetical foods above, I get:
Food “A” has 14 servings/package or $2/serving
Food “B” has about 9 servings/pkg or about $2.77/serving.
Of course, if I switched my dog from A to B and continued to feed the same amount, my cost would still be higher than “A” ($2.32/serving), and the dog would probably lose weight.
Sign in or Register
Search Forums
Recent Topics
-
A Living Collection: The Thrill of Discovery with the PokeRogue Dex
by
Monica Niennow
17 hours, 1 minute ago -
EscapeRoad
by
Escape Road
1 day, 8 hours ago -
PoE 3.27 BLEED SLAM SLAYER
by
OmarI tani
1 day, 13 hours ago -
Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
by
Nicole E
3 weeks, 1 day ago -
dog vitamins
by
zoee lee
3 weeks, 6 days ago
Recent Replies
-
angela pick on Lipoma and odd Vet Exam
-
William Beck on Football match with dog
-
alice belle on Football match with dog
-
alvin marrero on Has your dog stopped eating their kibble?
-
fnf gopro on What health issues are you trying to address with this supplement?
-
Kills F on My Dog wants to chase cars.
-
Nicole E on Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
-
Dogfoodguides on Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
-
malomurd on Poop pills for dogs with IBD??
-
malomurd on Recommendations for shelf-stable, high-quality wet or dry food
-
everinder G on Poop pills for dogs with IBD??
-
Walker Ingram on Dog food Recommendation?
-
Christopher Wagner on Natural Flavors. Why is is in High End foods now?
-
Lisa Smith on Is it good to feed dog with supplement?
-
Lisa Smith on dog vitamins