🐱 NEW!

Introducing the Cat Food Advisor!

Independent, unbiased reviews without influence from pet food companies

Recent Topics

Recent Replies

Reply To: Newbie

#54604 Report Abuse
Kristin C
Member

Hey Kari-So it’s been a while since I’ve done any cost calculations. But when I was doing them and I could get chicken for $1.99 or less/lb and beef for $2.99/lb I was coming up with about $4 per day. My girls are 35 lbs and 25 lbs so your cost would be half that from the sounds of it. You can always use a little more beef heart or chicken hearts and gizzards since they tend to be less expensive and they are considered muscle meat. I find it easier to make 7-10 days worth of food at once and freeze it. It takes me about an hour and a half. But if you are preparing fresh food daily for your daughter that may work best for you. Hope that helps.

Recent Topics

Recent Replies