Sign in or Register
Search Forums
Recent Topics
-
A Living Collection: The Thrill of Discovery with the PokeRogue Dex
by
Monica Niennow
1 day, 15 hours ago -
EscapeRoad
by
Escape Road
2 days, 6 hours ago -
PoE 3.27 BLEED SLAM SLAYER
by
OmarI tani
2 days, 11 hours ago -
Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
by
Nicole E
3 weeks, 2 days ago -
dog vitamins
by
zoee lee
4 weeks ago
Recent Replies
-
angela pick on Lipoma and odd Vet Exam
-
William Beck on Football match with dog
-
alice belle on Football match with dog
-
alvin marrero on Has your dog stopped eating their kibble?
-
fnf gopro on What health issues are you trying to address with this supplement?
-
Kills F on My Dog wants to chase cars.
-
Nicole E on Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
-
Dogfoodguides on Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
-
malomurd on Poop pills for dogs with IBD??
-
malomurd on Recommendations for shelf-stable, high-quality wet or dry food
-
everinder G on Poop pills for dogs with IBD??
-
Walker Ingram on Dog food Recommendation?
-
Christopher Wagner on Natural Flavors. Why is is in High End foods now?
-
Lisa Smith on Is it good to feed dog with supplement?
-
Lisa Smith on dog vitamins
Reply To: Large and Giant Breed Puppy Nutrition
Hi Dean-
I love THK and have been using it for going on 6 years. You have too look at the food based on calories. THK Love has 514 cal per cup. NV LID Turkey has 444 cal per cup. You would not have to feed as much of the THK as you would the NV. A 10lb box of THK has 40 dry cups in it. To determine how long a box of Love will last you, figure out how many calories you will feed a day then convert that to cups per day. Divide 40 cups by the number of cups per day you’ll feed and that will give you how many days the box will last. I mix THK with raw at a 50/50 mix so I feed my Dane 1.5 cups THK per day. One 10lb box lasts me about 26 days. My Dane only eats about 1700 calories per day.
Overall, I’m sure THK will cost a bit more than feeding kibble but less than feeding all canned or commercial raw. You just have to decide if the extra cost is worth it to you to feed a superior food that’s made with whole foods and human-grade ingredients.
-
This reply was modified 11 years, 10 months ago by
RescueDaneMom.
Sign in or Register
Search Forums
Recent Topics
-
A Living Collection: The Thrill of Discovery with the PokeRogue Dex
by
Monica Niennow
1 day, 15 hours ago -
EscapeRoad
by
Escape Road
2 days, 6 hours ago -
PoE 3.27 BLEED SLAM SLAYER
by
OmarI tani
2 days, 11 hours ago -
Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
by
Nicole E
3 weeks, 2 days ago -
dog vitamins
by
zoee lee
4 weeks ago
Recent Replies
-
angela pick on Lipoma and odd Vet Exam
-
William Beck on Football match with dog
-
alice belle on Football match with dog
-
alvin marrero on Has your dog stopped eating their kibble?
-
fnf gopro on What health issues are you trying to address with this supplement?
-
Kills F on My Dog wants to chase cars.
-
Nicole E on Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
-
Dogfoodguides on Need healthier alternatives to Purina Moist & Meaty
-
malomurd on Poop pills for dogs with IBD??
-
malomurd on Recommendations for shelf-stable, high-quality wet or dry food
-
everinder G on Poop pills for dogs with IBD??
-
Walker Ingram on Dog food Recommendation?
-
Christopher Wagner on Natural Flavors. Why is is in High End foods now?
-
Lisa Smith on Is it good to feed dog with supplement?
-
Lisa Smith on dog vitamins