🐱 NEW!

Introducing the Cat Food Advisor!

Independent, unbiased reviews without influence from pet food companies

Reply To: Large and Giant Breed Puppy Nutrition

#32139 Report Abuse

I am wondering how “The Honest Kitchen” food compares to a normal kibble in terms of quantity? At $10 per lb for a 10 lb box, this sounds pretty expensive, compared to Natures Variety at $2.33 per lb for 27 lb bag.

Does one cup of THK go farther than one cup of NV?

Thoughts? While I would like my dog to have the best, we do have a budget to work with.