🐱 NEW!

Introducing the Cat Food Advisor!

Independent, unbiased reviews without influence from pet food companies

Reply To: Basic Supplies/Staples of raw

#25640 Report Abuse

I have to say that I have was surprised when I did a cost analysis. Granted the farm I am going to be buying from is very reasonable-less than a $1 per lb for the items I am looking for. I based my figures on two weeks of Acana/Nutrisource Vs two weeks of homemade raw. I did not figure in supplements as I already buy Fish oil, kefir, yogurt mackerel and sardines and eggs.. I did figure in the canned, Grandma Lucy’s and premade commercial raw that I buy now. I will save for each 15 days between $221 and $277.

Hubby was a “naysayer” in attempting this(too much work, clean up, bacteria etc) but he heard that and he asked if I woud like him to order a new freezer now, or should he wait a month or two? LOL. I have to tell you, I can’t wait to start grinding something..anything..if this doesn’t work out for the dogs, I may have to take up sausage making, lol.