🐱 NEW!

Introducing the Cat Food Advisor!

Independent, unbiased reviews without influence from pet food companies

Reply To: Raw & cost effectiveness

#45798 Report Abuse
Kritterlady
Member

I spend about 1$ per pound on my raw ingredients. My grinder was an investment that paid off in the first 6 months. My 11 yr old 70lb shepherd eats 2lbs per day. 50lb 2yr old Doberman eats the same. A lot of chicken and beef heart is under 1$ per lb on sale. A used small chest freezer was another great investment. I shop sales all month and then grind and store back in the freezer using containers that hold 2 lbs.