Sign in or Register
Search Forums
Recent Topics
-
Aion 2 Gear Upgrade Tips Every New Player Should Know
by
wild petals
19 hours, 59 minutes ago -
PVPBank: All Cryoshock Serpent Locations in Fisch Roblox Guide
by
Macro M
1 day, 22 hours ago -
SSEGold Arc Raiders Flickering Flames Event Guide Rewards Merit Candleberries
by
Macro M
2 days, 19 hours ago -
Best enrichment toys for a smart dog? Others are getting boring.
by
George Lawson
6 days, 17 hours ago -
How Do You Handle Cost Challenges in Tunnel Construction Projects?
by
Flex Kingston
1 day, 22 hours ago
Recent Replies
-
ahnahaa alenaha on How Do You Handle Cost Challenges in Tunnel Construction Projects?
-
Carter Fisher on "American Journey" Dog Food who manufacturer's it?
-
shanaa ahnhaa on rsgoldfast OSRS is a vast and ever-evolving game experience
-
voldemar leo on How Do You Handle Cost Challenges in Tunnel Construction Projects?
-
Lis Tewert on Meijer Brand Dog Food
-
Otilia Becker on Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing
-
Emilia Foster on dog vitamins
-
Israel Jennings on Supermarcat
-
Keti Elitzi on Chewy ingredient listing
-
Robert Butler on Score Big with Retro Bowl: A Nostalgic Touchdown Experience
-
voldemar leo on What health issues are you trying to address with this supplement?
-
Jeffrey Clarke on Choosing the Right Dog Food: Lessons from Strategy and Games
-
Robert Butler on The Right Stuff
-
Jeffrey Clarke on Whole Paws Review
-
Rebecca ADougherty on Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing
Reply To: Large and Giant Breed Puppy Nutrition
Hi Parr,
Mine do amazingly well on Canine Caviar, too!
And, Hi Rambunctious,
I did some math…
There are four dry cups per pound of The Honest Kitchen. There are 16 tablespoons (or 48 teaspoons) in one dry cup. I use approximately two tablespoons of dry THK as a topper for my 77 pound Golden Retriever’s kibble. I paid $48.86 for a 10 pound box on THK Zeal on Amazon.com. $48.86 divided by 10 pounds is $4.89 per pound. If there are 16 tablespoons in a pound then each tablespoon costs .31 cents. So, if used as a topper twice daily, THK costs me .64 cents per day and the 10 pound box would last me 80 days.
So, I just did this calculation with Zeal, but you could easily plug the numbers into other THK varieties with the amounts that you would use (which could easily be less than two tablespoons). When you look at it this way, I think it sounds a lot better than just the outright price of the initial investment for such a high quality product!
Sign in or Register
Search Forums
Recent Topics
-
Aion 2 Gear Upgrade Tips Every New Player Should Know
by
wild petals
19 hours, 59 minutes ago -
PVPBank: All Cryoshock Serpent Locations in Fisch Roblox Guide
by
Macro M
1 day, 22 hours ago -
SSEGold Arc Raiders Flickering Flames Event Guide Rewards Merit Candleberries
by
Macro M
2 days, 19 hours ago -
Best enrichment toys for a smart dog? Others are getting boring.
by
George Lawson
6 days, 17 hours ago -
How Do You Handle Cost Challenges in Tunnel Construction Projects?
by
Flex Kingston
1 day, 22 hours ago
Recent Replies
-
ahnahaa alenaha on How Do You Handle Cost Challenges in Tunnel Construction Projects?
-
Carter Fisher on "American Journey" Dog Food who manufacturer's it?
-
shanaa ahnhaa on rsgoldfast OSRS is a vast and ever-evolving game experience
-
voldemar leo on How Do You Handle Cost Challenges in Tunnel Construction Projects?
-
Lis Tewert on Meijer Brand Dog Food
-
Otilia Becker on Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing
-
Emilia Foster on dog vitamins
-
Israel Jennings on Supermarcat
-
Keti Elitzi on Chewy ingredient listing
-
Robert Butler on Score Big with Retro Bowl: A Nostalgic Touchdown Experience
-
voldemar leo on What health issues are you trying to address with this supplement?
-
Jeffrey Clarke on Choosing the Right Dog Food: Lessons from Strategy and Games
-
Robert Butler on The Right Stuff
-
Jeffrey Clarke on Whole Paws Review
-
Rebecca ADougherty on Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing