Sign in or Register
Search Forums
Recent Topics
-
rsgoldfast OSRS is a vast and ever-evolving game experience
by
Byrocwvoin wvoin
2 days, 20 hours ago -
MMOexp Many players misunderstand the prison rules in Monopoly Go
by
Byrocwvoin wvoin
2 days, 20 hours ago -
Score Big with Retro Bowl: A Nostalgic Touchdown Experience
by
Monica Niennow
6 days ago -
Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing
by
OmarI tani
2 days, 21 hours ago -
Want your soap brand to stand out instantly?
by
OmarI tani
2 weeks, 3 days ago
Recent Replies
-
Lis Tewert on Meijer Brand Dog Food
-
Otilia Becker on Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing
-
Emilia Foster on dog vitamins
-
Israel Jennings on Supermarcat
-
Keti Elitzi on Chewy ingredient listing
-
Robert Butler on Score Big with Retro Bowl: A Nostalgic Touchdown Experience
-
voldemar leo on What health issues are you trying to address with this supplement?
-
Jeffrey Clarke on Choosing the Right Dog Food: Lessons from Strategy and Games
-
Robert Butler on The Right Stuff
-
Jeffrey Clarke on Whole Paws Review
-
Rebecca ADougherty on Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing
-
William Beck on German shepherd allergies
-
maned wolf on Want your soap brand to stand out instantly?
-
Adam Parker on Automatic Dog Feeder for Large Dog?
-
Adam Parker on Want your soap brand to stand out instantly?
Reply To: Suggested Raw Dog Food Menus?
Hey Zach,
First, it’s going to depend on the size of the dog you are feeding. I have a 150lb Great Dane that eats 3 lbs per day which is about 90 lbs per month.
I used to feed 50% commercial raw and 50% The Honest Kitchen and my food bill was upwards of $300 per month.
I just started making homemade raw. I’m using Steve Brown’s recipes from Unlocking the Canine Ancestral Diet. The chicken recipe uses half chicken necks and half boneless, skinless thighs with heart and liver. The chicken recipe cost me less than $2/lb to make, closer to $1.50. The beef recipe cost a bit more because beef is expensive. I think it averaged out to be around $3-3.50/lb. This is significantly cheaper than commercial raw which I was paying anywhere from $4.50 to $6.00/lb for. When you need to feed 3lbs per day the savings add up.
Since I just started I don’t have a monthly food bill yet but I’m guessing it will be around $200. It should be a cost savings of $100/month for me.
I hope this helps.
Sign in or Register
Search Forums
Recent Topics
-
rsgoldfast OSRS is a vast and ever-evolving game experience
by
Byrocwvoin wvoin
2 days, 20 hours ago -
MMOexp Many players misunderstand the prison rules in Monopoly Go
by
Byrocwvoin wvoin
2 days, 20 hours ago -
Score Big with Retro Bowl: A Nostalgic Touchdown Experience
by
Monica Niennow
6 days ago -
Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing
by
OmarI tani
2 days, 21 hours ago -
Want your soap brand to stand out instantly?
by
OmarI tani
2 weeks, 3 days ago
Recent Replies
-
Lis Tewert on Meijer Brand Dog Food
-
Otilia Becker on Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing
-
Emilia Foster on dog vitamins
-
Israel Jennings on Supermarcat
-
Keti Elitzi on Chewy ingredient listing
-
Robert Butler on Score Big with Retro Bowl: A Nostalgic Touchdown Experience
-
voldemar leo on What health issues are you trying to address with this supplement?
-
Jeffrey Clarke on Choosing the Right Dog Food: Lessons from Strategy and Games
-
Robert Butler on The Right Stuff
-
Jeffrey Clarke on Whole Paws Review
-
Rebecca ADougherty on Precision Heat Treating – Annealing, Quenching, Tempering & Normalizing
-
William Beck on German shepherd allergies
-
maned wolf on Want your soap brand to stand out instantly?
-
Adam Parker on Automatic Dog Feeder for Large Dog?
-
Adam Parker on Want your soap brand to stand out instantly?