🐱 NEW!

Introducing the Cat Food Advisor!

Independent, unbiased reviews without influence from pet food companies

#14904 Report Abuse
soho
Member

Dear Patty,

Thank you for your input. The fact remains that Tyson’s Chicken Meal which Brother’s uses, costs 44 cents a pound for a product that is made from 4 pounds of chicken. The chicken is then ground, cooked and has the fats separated from the solids. Then it’s dried and pressed to remove even more fat and finally it’s preserved and packaged.

That comes to 11 cents a pound for each of the 4 pounds of chicken needed to make 1 pound of Chicken Meal and that includes all of the processing!

I am sorry but I just don’t see how this Chicken Meal could be a quality product no matter what it’s preserved with.