🐱 NEW!

Introducing the Cat Food Advisor!

Independent, unbiased reviews without influence from pet food companies

Reply To: Value: Cost per Day for Top Rated Kibble

#130432 Report Abuse
Janet M
Member

I figure cost by per pound in bag, and try to keep my cost below $1 per pound. I feed 8 dogs, all with different appetites, but you can use a coffee can to measure and weigh and then calculate by price per pound, maybe get an average.